Lietuvos laivų konstruotojai

Nors epoksidinė derva būna parduodama įvairiais pavadinimais (epoksidinis lakas, epoksidinis gruntas, ir t.t.) pagal numatomą paskirtį, dažniausiai jos cheminė sudėtis skiriasi labai nežymiai. Statant medinį laivą, ir impregnuojant jį šia derva (su stiklo audiniu ar be jo), dažyti galima be jokio papildomo gruntavimo. Gerai paruošta epoksidinės dervos danga duos puikų sukibimą su dažais. Problema yra ta, jog daugumos epoksidinių dervų sudėtyje yra amino rūgščių, kurios stingimo procese iškyla į paviršių, ir sudaro rausvą, vašką primenančią plėvelę (ang. amine blush). Pašveitus epoksidinę dervą su švitriniu popieriumi ar kempine, šita danga pasimato labai aiškiai:

Kai kurios dervos turi daugiau šių rūgščių, kai kurios mažiau, o kai kurios yra specialiai sukurtos visiškai be jų. Ši susidariusi plėvelė smarkiai trukdo prikibti dažams, bei stabdo jų džiūvimą, todėl ją būtina pašalinti. Efektyviausia yra tą daryti skiedikliais (acetonu), tačiau kartais jie gali sudaryti apgaulingą įspūdį, pasklaidydami šitą vašką po didesnį plotą, tad labai svarbu skiedikliui išgaravus patikrinti dar kartą.

Valant didesnius plotus, galima naudoti indų plovimo kempinę (juoda puse), ir karštą vandenį su muilu - šie taip pat efektyviai pašalins šitą kenksmingą dangą. Be abejo, svarbu viską gerai nusausinti, ir užtikrinti, jog niekur neliko vaško ar muilo sankaupų.

Jokiu būdu negalima naudoti švitrinio popieriaus šios vaško pašalinimui - jis tik pašiauš epoksidinės dervos dangą, ir tik dar giliau jį įtrins, gerokai apsunkindamas tolesnį valymą.

Tik pilnai atlikus šią procedūrą, galima pašiaušti epoksidinę dangą švitriniu popieriumi, dar kartą nuvalyti skiedikliu ir dažyti.

Pastaba. Jei epoksidinę dervą pradėsite šveisti kempine dar jai pilnai nesukietėjus po paskutinio dengimo, jai esant dar minkštai, įmanoma ją pačią pašiaušti, ir vaizdas bus labai panašus į amino vašką, pavaizduotą nuotraukoje viršuje. Palaukite bent 30 valandų po paskutinio dervos dengimo (25° C temperatūroje, daugiau jei mažesnėje), prieš pradėdami tikrinimą ar ši derva turi amino rūgščių dangą, ir ar ją reikia valyti.

Straipsnio autorius: Justinas Rubinovas